Parkour Klasyk #1

W serii Parkour Klasyk prezentować będę filmy, na które – przy aktualnym zalewie parkourowych produkcji – masz małe szanse trafić, bo albo ich nie znasz, albo po prostu o nich zapomniałeś. Jednocześnie dla młodszych trochę lekcji historii oraz innego, być może świeżego, spojrzenia. Jak to mówią – stare, ale jare!

Accroches toi !!!

Najbardziej odpowiednią osobą, której film powinien trafić na początek jest bez wątpienia David Belle.
Pierwszym, jaki przyszedł mi do głowy, był SpeedAirMan, ale stwierdziłem, że jest to zbyt oczywista propozycja, gdyż ciągle widnieje na pierwszej stronie po wpisaniu w YouTube „David Belle” i większość pewnie go widziała i pamięta. (Jeśli nie to -> KLIK)

Accroches toi to treningowe wideo z Lisses, wydane oryginalnie bodajże w 2005 roku. Oldschoolowy vibe filmu, który da się odczuć od pierwszych ujęć, dobra muzyka (ciekawy remiks Franka Sinatry z Notoriousem B.I.G) sprawił, że film został mi na długo w pamięci.

Razem z Davidem w filmie zobaczyć można Sebastiena Goudot, który odwiedził Polskę i wrocławski Ogólnopolski Zlot Parkour 2008.

EscApe Artist

Kolejna, dość istotna postać dla parkour, tj. Chris ‚Blane’ Rowat. Angielski traceur oraz członek Parkour Generations, którego film oraz motto „Power is nothing without control” miało znaczny wpływ na parkour w Polsce. Od kiedy pamiętam, prowadzi także bloga (KLIK), na którym pisze (aktualnie trochę rzadziej) bardzo wartościowe artykuły dotyczące parkour.

EscApe Artist, moja ulubiona produkcja Blane’a i chyba jedyna, która pozostała z oryginalną muzyką. Pewność siebie, moc, kontrola, precyzja. No i zobaczcie te wbitki! Film robił wrażenie w 2007, robi i dziś.

To tyle na dziś. Kolejny Parkour Klasyk już w przyszłym tygodniu!
A według Was jaki film każdy MUSI obejrzeć?

Jedna uwaga do wpisu “Parkour Klasyk #1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s